راه‌های ضدعفونی کردن مواد غذایی بسته بندی شده

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ داده‌اند که چگونه می‌توان بسته‌بندی مواد غذایی را تمیز و ضدعفونی‌ کرد.

آن‌ها می‌گویند: دانشگاه جان هاپکینز در زمینه نحوه استفاده از مواد غذایی بسته‌بندی شده توصیه می‌کند بعد از شست‌وشوی دست‌ها، محتویات داخل بسته‌بندی به ظرف یا پلاستیک تمیز دیگری منتقل شود و پلاستیک یا ظرف بسته‌بندی دور انداخته شود.

البته این را نیز توصیه کرده که می‌توان با یک دستمال تمیز آغشته به مواد ضدعفونی‌کننده، سطوح پلاستیکی یا شیشه‌ای حاوی مواد غذایی را پاک کرد.

سازمان غذا و داروی آمریکا نیز توصیه‌ی مشابهی دارد و گفته است برای احتیاط با یک دستمال می‌توان بسته‌بندی‌ها را پاک کرد و سپس اجازه داد در هوای آزاد خشک شوند.

بر اساس شواهد موجود در پایگاه صنعت بسته‌بندی غذا، به منظور رعایت احتیاط، توصیه شده است که هنگام استفاده از مواد غذایی بسته‌بندی شده، آن‌ها را بلافاصله با آب و صابون شست‌وشو دهید یا محتویات آن را به ظرف دیگری منتقل کنید یا برای سه روز در جایی از خانه نگهداری کنید و در این مدت به آن‌ها دست نزنید.

در مستند راهنمای بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در خصوص نگهداری و آماده‌سازی مواد غذایی برای مقابله با ویروس کرونا توصیه شده است قبل از مصرف مواد غذایی بسته‌بندی شده، آن‌ها را شسته و ضدعفونی کنیم.

به طور کلی، با توجه به شواهد موجود بهتر است هنگام استفاده از مواد غذایی بسته‌بندی شده، بسته‌بندی آن‌ها را باز کنید و محتویات را در ظرف دیگری بریزید و در خانه نگهداری کنید. همچنین ظرف بسته‌بندی باید دور انداخته شود. توصیه بعدی شست‌وشوی بسته‌بندی با آب و صابون یا استفاده از یک دستمال آغشته به مواد ضدعفونی‌ برای پاک کردن سطح بسته‌بندی‌ها است. باید دقت کرد گوشه‌ها، لبه‌ها و درزها به خوبی پاک شوند.

بعد از این کار می‌توان بسته‌ها را در معرض هوا قرار داد تا خشک شوند. در صورت استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده، نیازی به شستن مجدد بسته‌ها با آب و صابون نیست. همچنین با توجه به این که شواهد علمی برای مدت زمان شست‌وشو یافت نشد، پیشنهاد می‌شود که در صورت شست‌وشو با آب و صابون، تمام سطح با این مواد آغشته شده و سپس کاملا آبکشی شود.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *